ABC fotografii – poradnik dla nowicjuszy

Fotografowanie to nic trudnego. Smartfony posiadają możliwość wykonywania zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Sprzęt elektroniczny stale polepsza parametry. Widać to na przykładzie lustrzanek oraz aparatów cyfrowych.

Kadrowanie i perspektywa

Zdjęcia należy robić po uprzednim określeniu kadru. Aparat powinien obejmować obszar prostokątny. Jeżeli sprzęt posiada dwa aparaty, lepszą jakością będzie charakteryzował się ten tylny.

Perspektywa to podstawowy parametr robiący różnicę. Należy za wszelką cenę unikać zdjęć robionych z dołu. Pogrubiają fotografowanego, stwarzając niekorzystne wrażenie estetyczne. Selfie to specyficzny typ zdjęcia, przeznaczony dla najbliższych. Nie wolno go nadużywać.

Dobór scenerii do oczekiwanego efektu wymaga odrobiny wprawy. Podobnie jak naciśnięcie przycisku w „idealnej” chwili. Początkowe braki może zastąpić tzw. seria. To kilka ujęć następujących po sobie, z których można wyselekcjonować najlepsze zdjęcie.

Tło

Dobre zdjęcie będzie posiadało odpowiednie tło. Szczególne fotografie to panoramy, przedstawiające piękne widoki. Z reguły otoczenie nie powinno przysłaniać pierwszego planu. Stanowi subtelny dodatek do całości.

Warto wybierać neutralne kolory, które dobrze prezentują się przy naświetleniu. Zbyt ciemna sceneria może przytłoczyć fotografowanego. Czerni powinno się wręcz unikać.

Oświetlenie

Najlepsze zdjęcia wychodzą przy naturalnym świetle dziennym. Noc to czas szczególny. Właściwe nastawy aparatu niweluje wpływ mroku. Nie da się go w pełni uniknąć.

W zamkniętych pomieszczeniach warto szukać źródeł naturalnego światła. Zapalone żarówki nie powinny świecić prosto w obiektyw. Do poprawy klimatu fotografii, można wykorzystać lampkę stojącą, ale z kloszem skierowanym do góry lub na dół.

Podsumowanie

Fotografie to stały ślad zostawiany przyszłym pokoleniom. Zrobienie właściwego zdjęcia nie jest czymś trudnym. Piękno fotografii tkwi w tym, że mając malutkie urządzenie elektroniczne w dłoni możemy na lata uwiecznić jakąś chwilę.

Stosowanie się do podstawowych zasad powinno wystarczyć przy codziennym użytkowaniu aparatu. Miłośnicy tematyki wiedzą, że praktyka przynosi najlepsze rezultaty. Wykonanie tysiąca zdjęć będzie lepszą lekcją od przeczytania całego poradnika. 

5/5 - (3)