Jak zrobić dobre zdjęcie telefonem?

Czasy, w których telefon służył przede wszystkim do wykonywania połączeń minęły bezpowrotnie. Obecnie jest to urządzenie, które oprócz pełnienia funkcji komunikacyjnych, ma również za zadanie chociażby utrwalać najważniejsze momenty w postaci zdjęć i nagrań. Zresztą, coraz mniej kontrowersyjne wydaje się stwierdzenie, że pod tym względem ma spore szanse na wyparcie z rynku tradycyjnych aparatów. Smartfon jest nie tylko zdecydowanie prostszy w obsłudze, ale i bardziej mobilny. Należy jednak pamiętać, że sam fakt posiadania telefonu nie czyni jego właściciela znakomitym fotografem. Warto zapoznać się ze wskazówkami, dzięki którym łatwiej będzie wykonać dobre zdjęcia telefonem. 

Najważniejsze wskazówki

Przed rozpoczęciem sesji powinno się pamiętać o solidnym wyczyszczeniu obiektywu. Dzięki regularnemu dbaniu o dobry stan kamery, unikniemy sytuacji, w której kurz lub odciski palców, negatywnie wpłyną na jakość zdjęcia. Do istotnych działań należy także samodzielne ustawienie ostrości na wybranym obiekcie przed wykonaniem zdjęcia oraz ustalenie głównego źródła światła. Należy uważać, aby fotografia nie była zbyt ciemna, ale niewskazane jest także nadmierne oświetlenie. Częstym błędem jest wykonywanie zdjęć pod słońce. Ponadto, lepiej zrezygnować z wykonywania zdjęć za pomocą oferowanego przez telefon przybliżenia i jeśli to możliwe, samemu zbliżyć się do fotografowanego obiektu. Oprócz technicznych umiejętności, kluczowych podczas tworzenia fotografii, warto zdobyć podstawową wiedzę o ich późniejszej edycji. Po wybraniu najlepszych zdjęć, można poprawić ich jakość za pomocą dostępnych w smartfonie narzędzi. Jeśli posiadaczowi telefon bardzo zależy na jakości zdjęć, istnieje również możliwość zainwestowania w dodatkowy sprzęt- statyw, lampę pierścieniową, czy kolejne obiektywy. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Tworzenie fotografii to jednak przede wszystkim podążanie metodą prób i błędów. Najlepiej eksperymentować z kadrem oraz perspektywą, a także samodzielnie poznawać możliwości i funkcje posiadanego smartfona. Taka nauka wymaga cierpliwości i zaangażowania, jednak z pewnością się opłaci. Każde zdjęcie to cenna lekcja oraz kolejny krok wykonany w stronę celu, jakim jest osiągnięcie upragnionego fotograficznego poziomu. Szczególnie pouczające może okazać się tworzenie zdjęć w rozmaitych warunkach, przy różnym oświetleniu, czy pogodzie. 

5/5 - (1)