Car audio – wszystko co powinieneś wiedzieć

Każdy, kto ma samochód, dobrze wie, jaką radość sprawia zestaw audio w samochodzie. Dobry sprzęt audio może umilić nam czas spędzony w aucie. Co powinien zawierać dobry zestaw car audio, aby dawał jak najlepszej jakości dźwięk.

Od czego zacząć?

Przed zakupem jakiegokolwiek sprzętu sprawdźmy, czy nasza kabina jest uszczelniona. Warto wykonać dodatkowe uszczelnienia, aby stworzyć dobrą akustykę w samochodzie. Będziemy mieli wtedy pewność, że dźwięk będzie czysty, a bas dobrze wyczuwalny i płynnie rozkładał się po całym samochodzie. Najlepiej w tym wypadku sprawdzi się aluminiowa mata albo guma. 

Wybór odtwarzacza

Warto zastanowić się nad wyborem odtwarzacza muzycznego. Pomimo że najbardziej popularnym formatem muzyki jest mp3 to jednak ma ona gorszą jakość od tej z płyty CD. Jak już wybierzemy zadowalający nas radioodtwarzacz, powinniśmy przejść do wyboru głośników, które powinny być z przodu, jak i z tyłu samochodu.

Wybór głośników

Jest to kolejny bardzo ważny element zestawu car audio. To dzięki nim uzyskamy czysty i dobry dźwięk. Warto zainwestować w głośniki dwudrożne, trójdrożne, a jeśli posiadamy większe fundusze to i czterodrożne. Ich przewaga nad standardowymi głośnikami jest taka, że możemy dostosować ich parametry do różnego zakresu częstotliwości. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na moc takich głośników. Im większa moc tym większa głośność czy czystość dźwięku. Nie można pominąć kształtu i wymiarów, aby bez problemu zamontować je w naszym samochodzie.

Przyszła pora na wzmacniacz

Wzmacniacz jest niezbędny, jeśli chcemy, aby nasze głośniki wydobyły z siebie jeszcze większą moc. Brak wzmacniacza może oznaczać, że dźwięk wydobywany się z głośników będzie niezadowalający. Przy zakupie dobrego wzmacniacza powinniśmy kierować się tym, ile posiada kanałów, dzięki którym możemy podłączyć dodatkowe głośniki. Najbardziej popularne są dwu i czterokanałowe. Warto także zwrócić uwagę na moc przy ciągłej pracy wzmacniacza.

Podsumowanie 

Jak możemy zauważyć opcji mamy naprawdę wiele. Ważne byśmy pamiętali o najważniejszych elementach zestawu car audio. Ograniczać mogą nas tylko koszty nic innego. Tak więc warto dobrze przemyśleć, jak ma wyglądać nasz zestaw.

5/5 - (1)