Muzyka – lek na całe zło

Słuchamy jej w samochodzie, przez słuchawki w pracy, przy gotowaniu czy sprzątaniu albo czatowaniu na ometv polska. Umila nam czas i wielu ludzi nie wyobraża sobie dnia bez niej. Ale to tylko kilka zalet. Naukowcy potwierdzają, że słuchanie muzyka korzystnie wpływa na nasz organizm. Sprawia, że jesteśmy wyciszeni, pomaga nam się skupić i rozwijać kreatywność. Sprawia, że ból jest mniejszy gdy chorujemy. Coraz częściej spotykamy się z terminem „muzykoterapii”. Przez wielu lekarzy i specjalistów jest alternatywną formą leczenia i walki z bólem. 

Więcej muzyki poproszę

Gdy wracamy po ciężkim dniu w pracy, marzymy tylko o tym, by położyć się na moment i puścić ulubione piosenkę. Jedni puszczą disco-polo, drudzy metallice, a jeszcze inni soul czy jazz. Nie ważne jakieś muzyki sluchasz, ważne, że sprawia ona, że jesteś w stanie się zrelaksować na moment. Dzięki muzyce w naszym organizmie powstają endorfiny, czyli hormon szczęścia. W momencie, kiedy zafundujemy sobie muzyczny seans, nasze samopoczucie wyraźnie się poprawia. 

Gdy mamy problemy z zasypianiem i przewracamy się nerwowo z boku na bok, warto włączyć kojącą muzykę, taką jak np. odgłosy lasu czy szum morza. Spokojne dźwięki sprawią, że poziom stresu się obniży i łatwiej nam będzie zasnąć. 

Jeśli jednak czujemy się apatycznie i brakuje nam chęci do życia, a musimy zrobić konkretną robotę, to warto włączyć energiczną muzykę. Takie dźwięki aktywizują układ krążenia i podnoszą ciśnienie krwi. Rytm wpędza w ruch nie tylko nasz mózg ale również całe ciało. Tą wiedzę z powodzeniem wykorzystali niegdyś twórcy aerobiku, którzy wprowadzili modę na ćwiczenia do muzyki. 

Dźwiękoterapia

Muzyka może obok leków wspomóc leczenie pacjenta. Wesprze go psychicznie i zmniejszy ból. W polskich szpitalach z powodzeniem prowadzone są zajęcia z udziałem muzykoterapeutów, zarówno na oddziałach dla dorosłych jak i dla dzieci. Pozytywny wpływ muzyki ma swoje potwierdzenie przede wszystkim przy leczeniu chorób psychicznych takich jak depresja, dodaje otuchy. Świetnie się sprawdza także w terapii dzieci autystycznych i dzieci, których mają problemy z adaptacją, są nieśmiałe.

Również w leczeniu nowotworów pomaga muzykoterapia. Udowodniono, że osoby chore na raka podczas słuchania muzyki mają zmniejszone dolegliwości, takie jak wymioty czy nudności. U osób z chorobami krążenia muzyka pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Słuchanie ulubionej muzyka zmniejsza również napady migreny o ogranicza przyjmowanie leków przeciwbólowych. 

Jak widać muzyka oddziałuje na całe nasze ciało i psychikę. Nie pozostaje nam nic innego jak włączyć ulubioną muzykę i sprawić się w dobry nastrój.

5/5 - (1)