Sprzęt grający – co kupić na początek?

Jeśli chcemy rozpocząć swoją przygodę ze sprzętem audio, musimy zastanowić się nad wieloma kwestiami z tym związanymi i nie chodzi tu tylko o pieniądze. Warto zastanowić się, nad czym czego tak naprawdę potrzebujemy na początek, a co możemy sobie odpuścić. Dodatkowo warto wiedzieć, co należy połączyć ze sobą i jak aby miało to czysty dźwięk, który oczekujemy od takiego sprzętu.

Wzmacniacz lub amplituner

Na sam początek zabawy z audio warto zainwestować w sprzęt marki Pioneer, czy Onkyo. Są bardzo proste w obsłudze, posiadają wiele funkcji, występują w wielu wariantach cenowych, dodatkowo rzadko występują jakiekolwiek usterki. Jeśli nie jesteśmy zbyt wymagający, wzmacniacz stereo zdecydowanie powinien nam wystarczyć. Jednak oczekujemy od sprzętu czegoś więcej, warto zaopatrzyć się w amplituner.

Kolumny 

I tu mamy kolejny dylemat. Zestaw kolumnowy stereo czy surround. Wszystko zależy od tego, do czego chcemy wykorzystywać sprzęt. Jeśli tylko i wyłącznie do słuchania muzyki to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą kolumny stereo. Jednak jeśli mamy zamiar oglądać także filmy to zestaw surround 5.1 lub 7.1 będzie idealnym rozwiązaniem, gdyż wykorzystują one efekt przestrzenny dźwięku. Warto zadbać o dobre okablowanie, bez którego nie uzyskamy dobrego dźwięku.

Gramofon jako analogowa alternatywa

Jeśli jesteś fanem starodawnego analogowego dźwięku z charakterystycznym trzaskiem winylu, to gramofon jest idealnym rozwiązaniem. Dźwięk wydawany z tego typu sprzętu jest specyficzny nadający ciekawy klimat. Dodatkowo praktycznie w każdym domu znajdziemy w piwnicy małą kolekcję płyt.

Głośnik Bluetooth 

Nie w każdym domu mamy możliwość zamontowania pełnego systemu grającego. Najczęściej brak miejsca uniemożliwia nam postawienia dużych kolumn. Jednak i na takie sytuacje znajdzie się rozwiązanie. A mianowicie mowa tu o bezprzewodowych głośnikach Bluetooth. Niektóre z nich mają naprawdę dobry dźwięk i mogą bezproblemowo zastąpić duży sprzęt grający.

Podsumowanie

Jak można zauważyć, oferta sprzętu audio jest bardzo bogata więc każdy znajdzie coś dla siebie, bez problemu dopasowując do swoich wymagań oraz warunków mieszkalnych.

5/5 - (2)