Zumba – muzyka i taniec

Może się wydawać, że zumba to nauka jednego z tańców latynoskich. Przyjmuje się jednak, że zumba to program treningowy zawierający elementy tańca i aerobiku. Ułożone choreografie zawierają zarówno ćwiczenia siłowe, jak i wydolnościowe. Trenowana jest koordynacja i ogólna gibkość ciała. Z jakich wpływów tanecznych korzysta się na zajęciach? Można wyróżnić następujące style:

– hip hop

– salsa

– samba

– mambo 

– taniec brzucha

– soca

– merengue

– reggaeton

Muzyka odgrywa tutaj bardzo ważną rolę. Bez niej zajecia są podobne do aerobiku czy fitnessu. Jeśli więc kochasz gorące latynoskie rytmy i chcesz do tego dołączyć ruch, zumba to coś dla Ciebie. 

Historia zumby

Zumba wywodzi się z Kolumbii i powstanie jej zawdzięczamy 17-letniemu wówczas instruktorowi tańca. Alberto „Beto” Perez pewnego dnia zapomniał przynieść na zajęcia kasety z nagraniami, które zwykle robiły za podkład muzyczny i musiał zaimprowizować zajęcia. Użył do tego to co miał pod ręką czyli latynoskich rytmów salsy i merengue. Pomysł okazał się hitem i chłopak zrozumiał, że połączenie zajęć fitnessu, aerobiku i tańca to jest to, co chce robić. Stworzył autorski program treningowy, a później wyjechał do Stanów Zjednoczonych by promować swój pomysł. 

Czym różni się zumba od fitnessu?

Zarówno fitness jak i zumba to połączenie muzyki i ruchu, jednak w fitnessie zdecydowanie najważniejsza jest gimnastyka a zumbie zdecydowanie bliżej jest do tańca. Ruch składa się z prostych układów tanecznych  i składa się z 2,3 lub 4 kroków. 

Czy warto spróbować zumby?

Zajęcia przypominają świetną zabawę, wręcz małą imprezę. Gdybyśmy stanęli z boku  nie dostrzeglibyśmy powagi i surowej dyscypliny. Jej największą zaletą jest więc aspekt rozrywkowy i towarzyski. Latynoska muzyka pomaga nam zapomnieć o wysiłku jaki musimy włożyć w ruch. Nie jest to jedyna zaleta oczywiście. Intensywny ruch pomaga nam rozluźnić całe ciało i pomaga pozbyć się napięć oraz nagromadzonego stresu. Jest to również intensywny wysiłek wydolnościowy, więc regularne chodzenia na takie zajęcia daje nam gwarancję poprawy kondycji całęgo ciała. Zaangażowane jest całe ciało- począwszy od nóg i pośladków, dalej przez brzuch, plecy aż po ramiona i szyje. Do ćwiczeń zumby potrzebujesz tylko chęci, wygodnego stroju oraz muzyki. 

Zumba na odchudzanie

Jeśli myślisz o zgubieniu zbędnych kilogramów przy dobrej zabawie, to nic lepszego nie możemy Ci zaoferować. Bez spiny i powagi, z uśmiechem na twarzy i muzyce. Przyjmując, że jesteśmy w 100 % zaangażowani na zajęciach, a intensywność jest wysoka, to w ciągu godziny możemy spalić nawet 1000 kalorii. Tak więc nie zastanawiaj się więcej, tylko ubierz wygodne ciuchy i baw się dobrze, tracąc kilogramy. Obiecujemy Ci przy tym, że już niedługo będziesz wyglądać i czuć się jak bogini.

5/5 - (1)